Jak s moukou


22.03.2018

Doba, kdy jsme používali jen hladkou, polohrubou a hrubou mouku, je ta tam. Dnešní nabídka je široká, můžeme experimentovat – a to mě dost baví. Zde uvádím dle mého názoru a dosavadní zkušenosti pár vybraných druhů mouky, z které je radost péct. Jejich užití se malinko liší, každá udělá s receptem svoje.

Když hledám inspiraci z řad mouky, tak čerpám ze skvělé nabídky na www.mouky.cz

Pšeničná mouka

Je tou stále nejpoužívanější u nás, obsahuje lepek a je v nabídce ve verzi hladká, polohrubá a hrubá. Její použití je možné pro všechny typy těst a všichni ji dobře známe, provází nás na každém kroku.

Bezlepková mouka

Je spásou všech celiaků. Bezlepková mouka je pro ně náhradou klasické mouky. Je vyráběna z přirozeně bezlepkových surovin a správně nepřichází ani při výrobě do kontaktu s lepkem. Běžně z ní lze upéct vše, co máte rádi, jen ovlivní chuť a konzistenci daného výrobku.

Žitná mouka

Obsahuje lepek a není vhodná pro celiaky. Je velmi specifická svou chutí, je hutná a mazlavá, a jak ji jednou ochutnáte, nebudete se nikdy mýlit, jakmile v něčem bude, nedá se chuťově přehlédnout. Je lepší pro tmavé pečivo, ve sladkém provedení odvádí pozornost od sladkosti.  Báječná je na zahušťování omáček. Prospívá trávicímu traktu.

Kokosová mouka

Je moukou přirozeně bezlepkovou. Její specifická nasládlá chuť se skvěle hodí pro dezerty. Konzistence je velmi jemná, a proto se dezerty často drolí. Je vhodné mouku kombinovat s jinou moukou nebo přidat vejce navíc. Obsahuje vysoké množství bílkovin.

Mandlová mouka

Je moukou přirozeně bezlepkovou. Mandle jsou zdrojem vitaminů a nenasycených mastných kyselin a jsou právem označovány za super potravinu. A proto i mouka z nich stále více získává na oblibě. Je skvělá do dezertů. Můžete ji sehnat ve dvou provedeních – odtučněnou a neodtučněnou. Pokud řešíte linii, tak odtučněná verze je pro vás ideální, má jen cca 10 % tuku.

Pohanková mouka

Je moukou přirozeně bezlepkovou. Je bohatým zdrojem vitaminů (draslík, fosfor, vápník, železo, měď, mangan, zinek) a skvěle nahradí využití mouky pšeničné jak v dezertech, tak omáčkách, knedlících.

Rýžová mouka

Je moukou přirozeně bezlepkovou. Její využití je podobné jako u pšeničné mouky, jen výsledek je ve většině receptů pevnější konzistence. Proto doporučuji kombinovat s další moukou, skvělá je pohanková – a dodržíte bezlepkovost.

Kukuřičná mouka

Je moukou přirozeně bezlepkovou. Její jasně žlutá barva rozzáří každé světlé pečivo. Její použití je všestranné, jen lehce ovlivní chuť jídla. Můžete ji také kombinovat s další moukou, jen pozor na dodržení bezlepkovosti, pokud je pro vás nutná.

Špaldová mouka

Obsahuje lepek a není vhodná pro celiaky. Má zvláštní jemnou, lehce oříškovou chuť, je báječná do dezertů, a pokud pečete kynuté věci, tak je pro toto použití naprosto ideální. Její obliba roste a často je považována za náhradu pšeničné mouky.

Ovesná mouka

Obsahuje lepek a není vhodná pro celiaky. Obsahuje vitaminy a je lehce stravitelná. Je označována za super mouku, dokáže tělu dát energii na pár hodin. Je skvělá do dezertů, a především na přípravu kaší. Při pečení z pšeničné mouky zkuste část nahradit ovesnou moukou a uvidíte, jak se těsto báječně odlehčí.